Improwizacja kontrolowana czyli LARP team building

Codzienna praca w zespole o niezmiennym składzie i ustalonej strukturze to w teorii stabilny element funkcjonowania firmy przynoszący określone efekty oraz poczucie bezpieczeństwa. Często jednak zdarza się, że ten bezpieczny schemat zmienia się w duszną pułapkę monotonii zamkniętą na kreatywność, innowacje i bezpretensjonalne pomysły. Otwierają się natomiast wrota przemęczenia, częstych konfliktów i podatności na stres, co obniża efektywność i motywację pracowników. Jak temu zaradzić i przywrócić optymalny klimat pracy? Postaw na kontrolowaną improwizację!

LARP czyli Live action role-playing to aktywność przypominająca nieco teatr improwizacji, łączy elementy niezdefiniowanej sztuki i ustalonych zasad gry. Uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają historię modyfikując ją w toku gry. Twórcą szkieletu/scenariusza jest tzw. Mistrz Gry i, jako jedyna osoba, zna go w całości – pozostali uczestnicy, wcielając się w swoje role, wypełniają go i modyfikują zależnie od okoliczności, w jakich się znajdą. Każdy z uczestników to postać o przypisanej historii i charakterze, którymi powinien się kierować niezależnie od okoliczności i własnych upodobań. Na przykład grając łotrem i złodziejem nie powinien rezygnować z okazji do grabieży złota pozostawionego bez opieki nawet jeśli prywatnie nigdy by w podobny sposób nie postąpił.

mask8

Dzięki wykorzystaniu LARP-ów team building zyskuje nowe oblicze i pozwala wzmacniać zespół w formie zabawy z wyobraźnią. Pracownicy wcielając się określone role przełamują rutynę codziennego postępowania dając się poznać z zupełnie innej strony. Dodatkową pomocą mogą okazać się stroje dopasowane do scenariusza gry – kostiumy piratów, wampirów, postaci z bajek, czy inne niespotykane kreacje wymykające się przyzwyczajeniom.

Zależnie od celu gry zespół zmuszony jest do prowadzenia określonych działań rozwijających jego kreatywność, budujących poczucie wspólnoty i przynależności, pomagających rozwiązywać powstałe konflikty lub uczących poświęcenia jednostki dla dobra całego zespołu.

Kreatywny team building to świetna metoda na poprawienie wydajności zgranego już zespołu lub pomoc w integracji świeżo powołanego teamu.