Jak być dobrym prezenterem?

Jeżeli masz w planach wystąpienie publiczne i chcesz wypaść jak najlepiej – powinieneś nie tylko dobrze przygotować prezentację, ale także siebie! Poznaj tajniki dobrych występów publicznych i zrób wrażenie na słuchaczach.

Dla każdego, kto kiedykolwiek występował publicznie, oczywistym jest, że rzetelne przygotowanie wystąpienia to połowa sukcesu. Jeżeli dołożysz starań do przygotowania samego siebie, jesteś na najlepszej drodze do efektownego wystąpienia.

Wygląd

Zanim zdążysz wymówić jedno zdanie, Twoi słuchacze już wyrobią sobie opinię na Twój temat. Wystarczy 7 do 15 sekund, by zrobić pierwsze wrażenie – dlatego pamiętaj, że wygląd prezentera również jest istotny. Słuchacze ocenią Cię po adekwatności ubioru, gestach, mimice, sposobie poruszania się i organizacji przestrzeni. Jeżeli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie – zadbaj o wszystkie te elementy.

Jeżeli masz problem z doborem ubioru, wybierz zestaw schludny i elegancki, który podkreśla Twoje atuty, ale jednocześnie jest adekwatny do sytuacji. Ćwiczenie prezentacji przed lustrem pozwoli Ci z kolei na kontrolę własnej mimiki i gestów. Jeżeli lustro zbytnio cię rozprasza – wybierz kamerę. Nagranie własnego wystąpienia wskaże Ci elementy, nad którymi musisz jeszcze popracować. Na nagraniu z pewnością dostrzeżesz, jak ważna jest postawa ciała. Jeśli chcesz się dobrze zaprezentować, stój prosto, w dość luźnej pozie. Ręce powinny znajdować się przed Tobą – mogą być wtedy zajęte długopisem lub fiszkami. Nie zapominaj też o zrobieniu kilku kroków w trakcie prezentacji. Nie ma nic bardziej usypiającego, niż stojący w jednym miejscu prezenter.

 

Głos

Zanim wyjdziesz do słuchaczy rozruszaj swój aparat mowy i poćwicz oddychanie. Dzięki temu, nawet stres nie poplącze ci języka, a Ty powiesz wszystko tak, jak chcesz. Zacznij od ćwiczeń oddechowych, które dodadzą Twojemu głosowi pewności. Przez kilka minut staraj się oddychać w taki sposób, by unosił się Twój brzuch, a nie klatka piersiowa. Dzięki temu zaktywizujesz swoją przeponę, która niczym pudło rezonansowe w gitarze, pozwoli Twojemu głosowi wybrzmieć. Aby być słyszalnym, warto także zapamiętać złotą zasadę przemawiania: „Zawsze mów na wydechu”. Oznacza to, że przed wypowiedzią powinniśmy zrobić wdech i mówić dopiero po nim. Dzięki temu będziemy mówić wyraźniej oraz głośniej.

Jeśli chcesz mieć pewność, że w trakcie wystąpienia nie będzie Ci się plątał język, poćwicz wymawianie zbitki spółgłosek. Dzięki kilkukrotnemu powtórzeniu głosek „p,b,t,d,k,g” będziesz mówił zdecydowanie wyraźniej w trakcie samego wystąpienia.

 

Prezentacja

Jeżeli rzetelnie przygotowałeś wystąpienie oraz siebie, czas abyś zadbał o wygląd prezentacji. Dobrą praktyką jest umieszczanie na slajdach jedynie haseł oraz nieodzywanie się w chwili ich przewijania. Dzięki temu słuchacze skupią się na Tobie, a nie na technicznym aspekcie wystąpienia. Warto także, abyś się zastanowił czy wszystkie materiały, które przygotowałeś, są niezbędne. Ich nadmiar rozprasza uwagę słuchaczy, więc warto rozważyć rozdanie ich po wystąpieniu. Jeżeli tworzysz prezentację multimedialną –  zadbaj koniecznie o jej czytelność. Każdy slajd powinien mieć tytuł, a całość powinna być wykonana w tej samej konwencji. Niepożądany jest z kolei nadmiar kolorów i zbyt duża ilość tekstu. Pamiętaj, że slajd ma być jedynie tłem dla tego co mówisz, więc 5-6 linijek w zupełności wystarczy. Profesjonalnie przygotowana prezentacja doda Ci pewności siebie, a jednocześnie dopełni Twojego wizerunku eksperta.

Pic:freeimages.com