Student vs. Rynek Pracy

Jak powszechnie wiadomo – każdy Polak narzeka. Jest to oczywiście stereotyp, który wchłonął się do naszej kultury i użycia codziennego, jednakże bardzo często wiele rzeczy nam nie odpowiada, a jeszcze więcej chcielibyśmy zmienić i zmodyfikować. Okazuje się jednak, że w przypadku konfrontacji z rynkiem pracy sprawa się komplikuje. Dlaczego?

Powód jest bardzo prosty. Otóż realizacja wielu kierunków studiów okazuje się nieopłacalna,  a podejmowane decyzje przez młodych ludzi są często nieprzemyślane. Zadając pytanie „Dlaczego wybrałeś ten kierunek studiów?”, w większości przypadków słyszymy błahą odpowiedź, która zazwyczaj rozpoczyna się tak samo „Bo nie dostałem się na…”. Jak jednak wspierać osoby, które świadomie wybrały tok nauki, ścieżkę zawodową, ale nie  posiadają doświadczenia i brak im kompetencji? Na pomoc przychodzi realizacja szkoleń zawodowych.

Wydawać by się mogło, że dobra praca w renomowanej firmie często uzależniona jest od studiów jakie wybraliśmy. Owszem, jest to istotne, ale nie zapewnia nam pracy. Headhunterzy coraz rzadziej przyjmują pracowników ukierunkowanych na daną ścieżkę kariery, bowiem dzisiaj liczą się umiejętności interpersonalne, zdobyta wiedza i posiadane doświadczenie zawodowe.   Nie od dziś wiadomo, że większą szansę na zatrudnienie ma absolwent uczelni wyższej, który w trakcie nauki rozwijał swoje umiejętności oraz podejmował pracę dorywczą czy sezonową, niż osoba która skupiała się jedynie na nauce. Mało tego, puste CV po ukończeniu szkoły nie jest mile widziane przez pracowników HR. Brak możliwości oceny predyspozycji, kompetencji i rzetelności pracownika, często wyklucza jego kandydaturę już na poziomie wstępnej selekcji. Warto jednak pamiętać, że działalność w organizacjach studenckich i realizacja szkoleń ma bardzo korzystny wpływ na wizerunek rekruta.

Wiele uczelni wyższych umożliwia zdobycie certyfikatów, potwierdzających nabytą wiedzę i umiejętności. Spotykamy je z zakresu MS Office, Adobe Photoshop, Matlab, HTML, a nawet szkoleń z zarządzania, finansów HR czy języków obcych.

Niewątpliwie ich realizacja jest niewymierną korzyścią. Certyfikacja z kolei potwierdza zdobyte umiejętności i kompetencje, a więc trudno, by zostało to zignorowane przez headhunterów. Chcesz zdobyć dobrą pracę? Zainwestuj w siebie już dziś!