Wydawać by się mogło, że każdy człowiek ma umie odpoczywać i nie jest to umiejętność, której trzeba się uczyć. Niejednokrotnie jednak ludzie rezygnują z chwili oddechu lub nie wykorzystują jej w pełni. Przeszkodą może być praca zawodowa, liczne zobowiązania czy przekonania. Zatem jak planować sobie czas, by znaleźć chwilę na efektywny wypoczynek?
Jeśli uważnie przyjrzysz się swojej aktywności w ciągu dnia, dostrzeżesz, że nie o każdej godzinie jesteś równie efektywny. Przyczyną jest Twoja krzywa wydajności, która w zależności od pory dnia, diametralnie się zmienia. Warto przez kilka dni obserwować swoje samopoczucie o danej godzinie, by wyciągnąć z tego wnioski, kiedy pracujemy najlepiej. Załamania naszej aktywności to moment na przystopowanie i nabranie sił.
Rytm dnia
Jeżeli jesteś „skowronkiem”, szczytowymi godzinami dla Twojej efektywności będą godziny poranne. Z kolei „sowy” największą skuteczność uzyskają koło godziny jedenastej. Chcąc znaleźć czas na odpoczynek, a jednocześnie wydajnie pracować, musisz poznać siebie i swoje preferencje. Dzięki temu unikniesz przemęczenia, które pojawia się, gdy podejmujesz się ważnych zadań w nieodpowiednich dla siebie godzinach. Jeżeli Twój tryb pracy, pozwala Ci na manipulowanie kolejnością wykonywanych projektów – dostosuj czas do godzin swojej największej aktywności. Bez względu na to, jakim typem jesteś – za najważniejszą pracę warto zabierać się przed południem, gdy najlepiej funkcjonuje nasz organizm. Zwróć także uwagę na pracę, jaką wykonujesz po obiedzie, bowiem wtedy Twoja efektywność jest znacznie obniżona. Późne popołudnie to z kolei dobry moment na zadania średnio ważne. Jeżeli czujesz się przemęczony, rozważ dopasowanie pracy do swojego indywidualnego rytmu dnia. Dzięki temu znajdziesz czas na odpoczynek bez poczucia winy.
Przerwy w pracy
Chwila oddechu w trakcie intensywnego dnia jest niesamowicie ważna zarówno dla Twojego ciała, jak i psychiki. Warto ją zatem planować w taki sposób, by wykorzystać jej potencjał w całości. Dzięki dobrej przerwie, jesteśmy w stanie odnowić swój kapitał efektywności i skutecznie wykonywać powierzone zadania. Warto dać sobie chwilę oddechu, gdy jesteśmy jeszcze wydajni, a jednocześnie zakończyliśmy pracę w momencie, do którego łatwo będzie powrócić. Chcąc uśrednić – przyjmijmy, że nasza efektywność utrzyma się na wysokim poziomie, jeżeli przerwy będziemy robić co godzinę. Pamiętajmy jednak, by nie popadać ze skrajności w skrajność. Od przemęczenia nie uratują nas ciągłe i długie przerwy, które zamiast pomóc, rozbiją nam dzień. Dobra przerwa powinna trwać od 5 do 10 minut. Dzięki takiej długość nasz mózg się zregeneruje, ale nie będzie miał problemu z powrotem do pracy.
Jak dobrze odpoczywać
Kiedy już znaleźliśmy czas na chwilę odpoczynku, zadbajmy o to, by był on wartościowy. Przede wszystkim oderwijmy się myślami od czekającej nas jeszcze pracy. Dobrą techniką w tej sytuacji jest spisanie wszystkich myśli, jakie chodzą nam po głowie, na kartce. Dzięki temu nasza podświadomość uzyska pewność, że zajmiemy się nimi po wypoczynku i myślenie o nich jest bezcelowe. To z kolei pozwoli nam w pełni wykorzystać wolne chwile. W przerwie między obowiązkami warto robić rzeczy, które nas relaksują. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, wyjście na balkon, czy rozmowa ze znajomymi. Pamiętajmy jednak, by rozgraniczyć to, na co my mamy ochotę i to, co jest dobrze widziane przez innych. Jeżeli po pracy chcemy odpocząć biegając bo jest to dobrze widziane – nie jest to prawdziwy odpoczynek. Planując chwile wytchnienia warto się także kierować zasadą równowagi. Siedząc 8 godzin przed komputerem – najlepszym wypoczynkiem będzie aktywność fizyczna. Z kolei pracując cały dzień fizycznie, powinniśmy skupić się na bardziej biernych formach wypoczynku.
Pic:freeimages.com