Zwinne zarządzanie, choć nie jest usystematyzowane w taki sposób, w jaki są starsze metody i wiąże się z elastycznością oraz szybkością reakcji na zmiany, cechuje się swoimi prawami.
Wcale nie jest bardzo łatwo opanować tą metodę zarządzania od samego początku, ale po pewnym czasie okazuje się, że dzięki odpowiednio dobranymi frameworkom, narzędziom, instrumentom i przebytym szkoleniom sposób zarządzania staje się naturalny i przynosi bardzo dobre efekty.
Do najważniejszych zasad Agile należy między innymi produkcja produktu dla klienta w szybki sposób, powinna być dostarcza na czas, po kawałku, niejednokrotnie prezentując demo lub fragment do tej pory wykonanej pracy.
Podstawą zwinnego zarządzania jest dostarczanie tego, co działa – niezależnie od tego, czy jest to produkt informatyczny, czy pochodzący z całkowicie innej branży – prezentowany okresowo, ma przede wszystkim działać. Wszyscy członkowie zespołu muszą mieć zdolność do szybkiej adaptacji wymagających warunków, a co za tym idzie, muszą prezentować sobą szeroki wachlarz umiejętności do rozwiązywania problemów.
Za najlepszą formę komunikacji uważa się bezpośredni kontakt – stąd zwołuje się częste spotkania podsumowujące wykonany fragment pracy, by na bieżąco zidentyfikować ewentualne problemy i zakres spełnionych oczekiwań klienta. Projekty Agile są projektami prostymi, tworzonymi w ramach uzgodnionego odgórnie budżetu.
Project management szkolenia przedstawiają różne formy zarządzania projektem, jednak to Agile zdaje się najbardziej wychodzić naprzód oczekiwaniom klienta. Szkolenie scrum developer doskonale pozwala zapoznać się z wiedzą na temat obowiązków i oczekiwań każdego członka zwinnego zespołu.
W celu zapoznania się z różnymi technikami i wersjami tego stylu zarządzania, agile pm foundation jest świetnym krokiem, aby pozyskać taką wiedzę. Scrum szkolenie umożliwia jak najlepsze zrozumienie proponowanych ról w systemach agile i ich zagospodarowanie, oraz przypomina o konieczności samokierowania projektem przez wszystkich członków zespołu.