Metodologia agile zdobywa obecnie coraz większe grono wiernych zwolenników. Pytanie jednak pojawia się dość zasadnicze – a mianowicie, do czego w zasadzie odnosi się taka metodologia agile? O co w niej chodzi? W jakich przypadkach warto z niej skorzystać? Na te wszystkie pytania odpowiemy pokrótce poniżej…
Agile project management szkolenie – ważny element wykształcenia
Na samym początku warto jednak stanowczo podkreślić, że nie da się tutaj w kilku słowach wyczerpać ten temat, bowiem agile to niezwykle efektywny, ale też dość trudny do wprowadzenia do firmy sposób zarządzania projektami.
Dlatego też warto wybrać się na project management szkolenia w zakresie właśnie agile tak, aby w pełni zrozumieć tę jedyną w swoim rodzaju metodologię oraz czerpać z niej efekty. W dalszym etapie rozwoju warto poszerzyć swoją wiedzę również poprzez szkolenie scrum.
Czym jest metodologia agile?
No ale właśnie – co to w ogóle jest ta metodologia agile? Otóż jest to inaczej zwinny sposób zarządzania projektami w firmie.
Dlaczego zwinny? Standardowo przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że biorąc się za jakiś problem najpierw dokładnie go analizujemy, potem zastanawiamy się, jak rozwiązać od początku do końca a następnie dopiero staramy się każdy etap rozwiązywania odpowiednio i właściwie zrealizować.
W agile jest nieco inaczej. Tutaj bowiem obecny jest tylko pewien ogólny szkic i zarys, zaś nacisk postawiony jest przede wszystkim na satysfakcję klienta, nawet kosztem zupełnej zmiany celów w trakcie.
Kiedy przydaje się metodologia agile?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że agile to w gruncie rzeczy jeden wielki chaos. Tak wcale jednak nie jest i w wielu przypadkach ta metodologia jak najbardziej ma bardzo duży sens. Podstawowym przykładem jest dość wymagający i zmienny klient.
Dalej – często zdarza się sytuacja, że pójście w pewną dziedzinę może przynieść firmie duże korzyści. Może, ale nie musi.
Co oczywiste zatem, nie chcemy ładować w to wszystkich swoich sił. Agile umożliwia nam tutaj robienie małych kroczków i sprawdzanie na bieżąco, czy efekty warte są poniesionego wysiłku.